Mesebarlang
::::::::::::::::::::::

Portlregisztrci
2007.02.14.

Kategria:

Hobbi-szrakozs

Eddigi legforgalmasabb nap:
2010.09.18.
OLdalt szerkeszti:
Csilla
Az oldalra nem kell
regisztrlni!
::::::::::::::::::::::

 
Rengetek designelem
Trsoldalamon

telek,italok

Htterek

Meseanimcik

Virgok

llatok

Sordszek
Tubesek

Apr dszek

Mesedollzok
Babk
Mesekpek
Mackk

Valentin nap

Banner,blyeg

 

Szlinapi meghvk(Gy)
Szlinapi meghvk (Sk.)

Naptrak(Gy)

Naptrak(Sk)
Domink (Gy)

Domink(Sk.)
Krtycskk (Gy)
dvzllapok (Gy)

Logikai jtkok(Gy)
Fejlesztk oviba(Gy)

Fejlesztk oviba(Sk)

Memrikrtyk (Sk.)

rarendek(Gy)

rarendek(Sk)
Levlpaprok(Gy)

Csklevpaprok (Gy)

Levlpaprok (nnep)
Levlpaprok(Sk.)

Levlpaprok (ssz)
Vignetta(Gy)

Fzetcimkk (Gy)
Knyvjelzk(Gy)

Szmok(Sk)   
Betk(Sk)+(Gy)
 

Szorztbla (Sk)

Napirend (Sk.)
rselkszt (Gy.)
ABC betk (Gy.)

::::::::::::::::::::::

Egy kis pihentet

Mindenkinek!

::::::::::::::::::::::
Labirintusok
Kivgk

Trsasjtkok

Kifestk (Vegyes)
Kifestk (Mess)

Kifestk (nnepek)

Online kifestknyv

Tli kifestk (Onl.)

OLVASSAROK
Mesk (Mack)
Mesk (Vegyes)

::::::::::::::::::::::

Hangos versek
Mesk

(Sk.felvtelekkel)

::::::::::::::::::::::
LETLTHET

Mesk (Macitr)
Mesk (Andersen)

Mesk (Grimm)
Legszebb mesk
Micimack
Misi Mkus
Rmusz bcsi

Babamondkk
Totyogknak

Kisiskolsoknak

Locsolversek

Gazdag Erzsi


PSP 8program
PSP 9 program
Corel Paint Shop Pro
Abode Photoshop
Animation Shop 3
Gif-anim. szerkeszt
Sok letlthet progi


Tavaszi hnapok
Nyri hnapok

szi hnapok

Tli hnapok
Idjsl rigmusok
Minden ami sz!
(Htterek,stb.)
vszakok kpekben
Itt van az sz
Itt van a tl


Jtkok kicsiknek

Gribedli oldala

Minimax oldala

Egyszer volt oldala

Olvasni j oldala

Gyermeksziget old.

Kisvakond oldala

Kinderparty oldala

Bogy s Babca o.

ltztets jtk

::::::::::::::::::::::
Sajtkszts

jtkaim

::::::::::::::::::::::
Jtkok
nagyoknak

Totalcar oldala

Honfoglal oldala

Jjtk oldala

Startlap jtkok

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

 
 

Andersen mesk
Andersen mesk : Andersen

Andersen

Ib s Krisztinka

Ib s Krisztinka

A Gudenaa partjn, a silkeborgi erdben alacsony hegyht hzdik, olyan, mint egy szles snc; Aasennek hvjk. A hegyht nyugati tvben paraszthz llt magban, s ll mg ma is; sovny fldek veszik krl, a szntk homokos talaja tsrgllik a rozs meg az rpa csenevsz zldjn. Nhny esztendeje vetettk csak be a fldet a paraszthz laki, hrom birkt, egy disznt s kt krt is tartottak mellette; egyszval szpen gyarapodtak, s nem is kvntak tbbet, pedig mg vehettek volna egy pr lovat is. De k azt tartottk, amit a krnykbeli parasztok. - A l magt eszi meg! - Egyszval, hogy ami hasznot hajt, azt el is viszi. Jeppe-Jns nyron a fldjt mvelgette, tlen meg szorgalmasan faragta a facipket. Mg segdje is volt ehhez a munkhoz, egy gyes legny, aki rtette a mdjt, hogyan kell ers, mgis knny s szp formj facipt faragni. Fakanalakat is faragcsltak, szpen gylt a pnzecske a hzhoz; Jeppe-Jnsket senki sem tartotta szegny embereknek.

A kis Ib, a gazda htesztends fia, a csald egyetlen gyermeke, ott lt mellettk, s nzte ket, egy fadarabon faragcslt, s nha ujjba is belevgott, egy nap aztn olyan gyesen munklt meg kt darab ft, hogy egy parnyi faciphz hasonltott. Ib azt mondta, Krisztinknak faragta. Krisztinka a tutajos lenykja volt, olyan finom s trkeny, mint egy rikisasszony. Ha olyan ruhkat hordott volna, amiket az testre szabtak, senki sem mondta volna, hogy egy Seis-pusztai vlyogviskban szletett. Abban a viskban lakott az apjval, aki zvegyember volt, s abbl tengette kettejk lett, hogy tzift tutajozott le az erdbl a silkeborgi Angolna-frszmalomhoz, sokszor mg messzebbre, Randersbe. Nem volt senkije, akire Krisztinkt rbzhatta volna, ht magval vitte vagy otthagyta a hangafves, fonyabokros pusztn. Ha a messzi Randersbe indult, Krisztinka, aki egy esztendvel volt fiatalabb Ibnl, tment Jeppe-Jnsk hzba.

Ib s Krisztinka pompsan elmulatott egymssal; jl megfrtek az asztalnl is; vrat ptettek, rkot stak, mindenhov bekukkantottak. Egy nap flmerszkedtek az Aasen-hegyhtra is, s j darabot mentek a sr erdben. Egy fszekben szalonkatojst talltak, s ez igen nagy esemny volt.

Ib mg sohasem jrt a Seis-pusztn, nem evezett t a tavakon Gudenaba; elszr trtnt, hogy a tutajos meggrte: magval viszi. Az induls estjn tment a tutajossal a Seis-pusztra.

A tutajra hordott magas farakson mr kora hajnalban ott lt a kt gyerek, s mlnt meg kenyeret eddeglt. Krisztinka apja meg a legny hossz rudakkal ellkte a tutajt a parttl, s mr siklottak is sebesen, vitte ket lefel az r. Kijutottak a tavakra, amelyeket - gy ltszott - erdk, ndasok vlasztottak el egymstl, de mindig talltak egy keskeny tjrt kzttk; reg fk borultak a vz fl, a tlgyek gy nyjtottk szt hmlott krg gaikat, mintha felgyrt ingujj, izmos karjukat mutogattk volna. A hatalmas gerfk, amelyeknek gykerei kzl kimosta a fldet a vz, kemnyen kapaszkodtak a partba; olyanok voltak, mint egy-egy kis erds sziget. A tavak tkrn vzirzsk ringatztak - csodlatosan szp volt az t! Vgre megrkeztek az Angolna-malomhoz, ahol hatalmas zsilipeken zuhogott t a vz. Ez mr aztn Ibnek s Krisztinknak val ltvnyossg volt!

Akkoriban mg nem volt ott se gyr, se falu, csak egy reg major, kevs jszggal; csak a zsilipen tml vz zubogsa meg a vadkacsk lrmja npestette be hangokkal a vidket. Krisztinka apja kihordta a partra a ft, aztn vett nhny angolnt s egy levgott malacot, kosrba rakta az egszet, s letette a tutaj vgbe. Elindultak haza, r ellen, de felvontk a vitorlkat, s mivel szelet kaptak, gy replt a tutaj, mintha egy pr l hzta volna. Amikor az erdnek abba a rszbe rtek, ahonnan mr nem volt messze a tutajoslegny hza, kiktttek, s a legny Krisztinka apjval egytt kilpett a partra. A gyerekeknek meghagytk, hogy vrjanak nyugodtan, s vigyzzanak magukra. Vrtak is egy darabig, de aztn eluntk a vrakozst, s bekukkantottak a kosrba, hogy megnzzk, mit csinlnak az angolnk meg a levgott malac. Akkor aztn mr nem tudtk megllni, hogy ki ne vegyk a malacot, s lkbe ne kapjk; de mivel mind a ketten tartani akartk, ht persze hogy elejtettk, mgpedig egyenest a vzbe! Az r mindjrt elragadta s vitte - rettenetes volt!

Ib mindjrt kiugrott a partra, s lefel rohant a foly mentn, Krisztinka utna. - Vrj meg! - kiltotta, s nemsokra ott csrtettek a sr bokrosban. Nem lttk mr se a tutajt; se a folyt, de csak futottak tovbb; Krisztinka egy helyen megbotlott s elesett, Ib flsegtette a sr kislnyt.

- Gyere csak! - biztatta. - Ott van mr a hzunk! - De tvedett. Mentek, csak mentek a zrg avaron, hullott gallyak ropogtak a lbuk alatt; egyszer csak les kiltst hallottak. Meglltak, krlhallgatztak - egy kesely vijjogott csf hangjn, megijedtek tle, de krlttk az erd mlyben gynyr kknybokrok knlgattk tenger gymlcsket. Nem tudtak ellenllni a csbtsnak, letelepedtek, s addig lakmroztak, amg kkmaszatos lett az arcuk meg a kezk. Az erd mlyn megint felhangzott a rmt kilts.

- Kapunk majd a malacrt! - aggodalmaskodott Krisztinka.

- Gyere el mihozznk! - mondta Ib. - Erre van a hzunk az erdben. Tovbbmentek, s nemsokra ki is rtek egy erdei kocsitra, de azon se talltak haza. Besttedett, s k flni kezdtek, Az erd klns csendjt csak a nagy flesbaglyok huhogsa, nyugodni kszl madarak pittyegse trte meg; a kt gyerek egy bokor al hzdott. Krisztinka srt, Ibnek is kicsordult a knnye; srdogltak egy darabig, aztn befszkeltk magukat a lombok kz, s elaludtak.

Magasan jrt mr a nap, amikor kinyitottk a szemket; arra bredtek, hogy fznak. Tvolabb egy dombon besttt a nap az gak kz; Ib gy vlte, ott biztosan j meleg van, s onnan meg is ltjk az apja hzt. Nem tudta, hogy az hzuk mg messze van onnan, s egszen msfel, mint kpzelte. Flmsztak ht a dombra, s amikor flrtek, kristlyos viz, kk tavat pillantottak meg maguk alatt a mlyben. Rajokban cikztak benne a halak, megcsillant a napfnyben aranyos pikkelyk; csodlatos ltvny volt. Mellettk nagy bokor zldellt, gai tele mogyorval; ht szem dupla is volt kzttk. Szedtk a mogyort, feltrtk, s ettk gynge belt. Egyszer csak ijedten rezzentek ssze egy jl megtermett regasszony lpett ki a bokorbl. Barna volt az arca, a haja fnyes-fekete, szeme fehrje gy villogott, mint a szerecsenek. Bugyrot cipelt a htn, kezben grcss botot tartott, cignyasszony volt. A gyerekek nemigen rtettk meg elszr a szavt; a cignyasszony akkor hrom dit vett el a zsebbl, s elmondta, hogy mind a hrom bvs di, s a legcsodlatosabb dolgokat rejti. Ib felnzett az asszony arcba, s olyan bartsgosnak ltta, hogy meg merte krdezni tle, neki adn-e a hrom dit. A cignyasszony neki adta szvesen, s helyette mogyort szedett, azzal tmte meg a zsebt.

Ib s Krisztinka tgra nyitott szemmel bmulta a hrom bvs dit. - Kocsi meg l is van benne? - mutatott Ib az egyikre.

- Aranyhint van benne, aranylovak hzzk! - felelte az asszony.

- Akkor azt add nekem! - krte Krisztinka, Ib neki adta, s a cignyasszony belekttte a kislny kendjbe.

- Ht ebben van-e olyan szp kend, mint a Krsztink? - fogta a kezbe Ib a msodikat.

- Nem is egy, de tz! Mg szpsges ruhk, kalapok, harisnyk is vannak benne! - mondta a cignyasszony.

- Akkor hadd legyen az is az enym! - kunyerlta Krisztina, s Ib azt is neki adta. A harmadik di kicsi volt s fekete.

- Az legyen a tied - mondta Krisztinka. - Az is szp di.

- Ht ebben mi van?

- A legjobb, amit kvnhatsz - felelte az asszony.

Ib fltve szorongatta a dijt. Az asszony azt mondta.; hazavezeti ket, s elindultak vele az ton, csakhogy ppen az ellenkez irnyba, mint amerre a hzuk volt. Persze azrt nem foghatjuk r a cignyasszonyra, hogy el akarta lopni a gyerekeket.

A vadon erdben tallkoztak a kerlvel, aki ismerte a kisfit, s elvezette ket Ib apjnak hzba, ahol mr nagyon nyugtalankodtak miattuk. Megbocstottak nekik, br alapos verst rdemeltek volna, elszr, mert elsztattk a malacot, msodszor, mert elszktek a tutajrl.

Krisztinka hazament a pusztai viskba, Ib meg ott maradt az erdei hzikban. Este mindjrt elvette a dijt, amely a legjobbat rejtette magban, amit kvnhat. vatosan beszortotta az ajtsarokba, s egy kicsit mozdtott az ajtn - a di megroppant s feltrt, de bizony nem volt benne ms, csak valami fekete por, erdei fldhz vagy tubkhoz hasonl - kznsges, frges di volt.

- Gondolhattam volna - mondta Ib. - Hogy is frhetett volna el ebben a kis diban a legjobb, amit remlhetek? Krisztinka se tall a maga diiban szpsges ruhkat meg aranyhintt aranyos lovakkal!


Megjtt a tl, elrkezett jesztend napja.

Esztendk teltek-mltak; Ib mr a konfirmcijra kszlt, s eljrt messzire a paphoz. Akkoriban trtnt, hogy a tutajos tjrogatott Ib szleihez, s elmondta nekik, hogy Krisztinkt kiadja a hzbl, hadd ljen a maga kenyern. Nagy szerencse rte: j emberek fogadtk fel szolglnak, a herningi gazdag kocsmrosk. A kocsmrosnnak segt majd a hz krl, s ksbb, ha gyesnek s igyekvnek bizonyul, meg is konfirmljk a kocsmrosk, s ott tartjk maguknl.

Ib s Krisztinka - a „jegyespr", ahogy emlegettk ket - egy nap elbcszott egymstl. Krisztinka megmutatta Ibnek a kt dit, amit tle kapott, amikor eltvedtek az erdben, s azt is elrulta neki, hogy gondosan rzi ldjban a kis facipt, amit Ib gyermekkorban faragott neki. Aztn nehz szvvel elvltak.

Ibet megkonfirmltk, de tovbbra is ott maradt anyja hzban; gyes s szorgalmas facipkszt vlt belle, nyron pedig kevske fldjt mvelgette. Az apja mr rg meghalt, s az anyja nem boldogult volna maga a flddel.

Krisztinkrl csak nagy ritkn hozott hrt egy-egy postakocsis vagy angolnt rul paraszt: jl megy a sora a gazdag kocsmrosknl. Konfirmcija utn maga rt az apjnak, tiszteltette levelben Ibet meg az anyjt; megrta, hogy gazditl fl tucat j inget s egy szp ruht kapott. Csupa j hrt hozott a levl.

A kvetkez tavaszon egyszer csak kopogtattak Ibk ajtajn: a tutajos hozta el Krisztinkt ltogatba. Egy napra rkezett haza valami alkalmatossggal. Themig szekren tette meg az utat. A lny szp volt s finom, mint az ri kisasszonyok, ruhja jl illett karcs termetre, gynyr volt benne; Ib meg csak az cska kznapi, ruhjt viselte. Mintha megbnult volna a nyelve, amikor a lnyt megltta, nem tallt szavakat, csak szorongatta a lny kezt, s rezte, hogy az rm csordultig tlti a szvt. Krisztinknak azonban szaporn pergett a nyelve, beszlt, beszlt, s vgl szjon cskolta Ibet.

- Ht nem ismersz meg? - lmlkodott a legny sztlansgn, amikor magukra maradtak. Ib mg akkor is csak a lny kezt fogta, s csak ennyit tudott kimondani: - Valsgos rikisasszony lett belled, n meg lm, milyen lompos vagyok! Ha tudnd, Krisztinka, mennyit gondoltam rd meg a gyerekkorunkra!

Karon fogtk egymst, s falmentek az Aasen-hegyhtra, Gudenaa fltt elnztek a Seis-puszta hangafves buckira. Ib mg mindig nem tudott szlni, csak amikor elbcsztak, akkor vlt vilgoss eltte, hogy Krisztinkt felesgl kell vennie. Hiszen mr gyermekkorukban „jegyesprnak" emlegettk ket, jegyesek is voltak, br nem kteleztk el magukat egymsnak.

Mr csak nhny rt tlthettek egytt, mert Krisztinknak vissza kellett mennie Thembe, ahonnan msnap reggel szekr viszi tovbb nyugat fel, Herningbe. Apja s Ib elksrtk a faluig. Holdvilgos jjel volt mr, mire megrkeztek, s Ib mg mindig nem engedte el Krisztinka kezt. A szeme sugrzott, nyelve mg most is akadozott, de amit mondott, azt tiszta szvbl mondta.

- Ha nem knyesedtl el tlsgosan a jmdban, s gy rzed, oda tudnl kltzni hozzm anym hzba, akkor mi nemsokra frj s felesg lesznk. Egy kicsit vrhatunk mg, ha gy akarod.

- Igen, okosabb, ha vrunk mg, Ib! - felelte Krisztinka, s megszortotta a fi kezt. Ib az ajkra hajolt s megcskolta. - Hiszek benned, Ib! gy rzem, szeretlek, de elbb mg hadd aludjam r egyet.

Aztn elbcsztak, Ib megmondta a lny apjnak, hogy k flig-meddig jegyesek; a tutajos azt felelte, hogy is gy gondolta a dolgot. Hazaksrte Ibet, s nluk tlttte az jszakt. Tbb szt aztn nem is ejtettek a jegyvltsrl.

Elmlt egy esztend. Ib meg Krisztinka ktszer vltottak levelet egymssal. „Srig tart hsggel" - rtk a levelk vgn. Egy nap Krisztinka dvzletvel lltott be Ibhez a tutajos; a tbbi mondanivaljt sokig forgatta magban, vgl elllt vele. Krisztinknak jl megy a dolga, mg annl is jobban, nem csoda, hiszen szp teremts, szemreval s kedves. Nemrg hazaltogatott a kocsmrosk fia, akinek egy koppenhgai irodban van fnyes llsa. Krisztinka az els ltsra megtetszett neki, a lny is hajlik hozz, a kocsmrosk sem volnnak ellene a dolognak. Hanem Krisztinka azt mondja, hogy Ibnek mr flig-meddig elktelezte magt, a fi bizonyosan vr r, s ezrt inkbb futni hagyja a szerencsjt. Ennyit mondott a tutajos.

Ib egy szt se szlt r, de fehr lett, mint a gyolcs. Aztn megrzta a fejt, s csak ennyit mondott:

- Krisztinka nem lkheti el magtl a szerencst!

- Ht rjl neki nhny sort - mondta a tutajos megknnyebblten.

Ib neki is fogott, de sehogy se tudta megrni, amit szeretett volna. Sok szt hzott t, sok paprt tpett ssze, de reggelre kszen volt a levl. Ezt rta Krisztinknak:

Olvastam a levelet, amit apdnak rtl, s megtudtam belle, hogy jl megy a dolgod, s mg jobban mehet, ha akarod. Krdezd meg, Krisztinka, a szvedet, s vedd fontolra, milyen let vr rd mellettem - tudod, hogy nem lek fnyes mdban. Ne gondolj azzal, hogy velem mi lesz, csak a magad javt tekintsd. Te nekem nem ktelezted el magadat, ha szvedben hsget fogadtl is, n feloldalak fogadalmad all. Ksrjen az let minden rme, Krisztinka! Engem majd megvigasztal a jisten.

rkk hsges bartod:
Ib

Elkldte a levelet, s Krisztinka meg is kapta.

Novemberben, Mrton napjn kihirdettk Krisztinkt meg a kocsmrosk fit a pusztai templomban, s odat Koppenhgban is, ahol a vlegny lakott. Oda utazott el Krisztinka is jvend napval, mert a vlegny gyes-bajos dolgai miatt nem mehetett el Jyllandba. Krisztinka gy egyezett meg az apjval, hogy Funder vroskban tallkoznak, mert az tba esett, s a tutajos a folyn knnyen elrhette. Apa s lnya itt bcszott el egymstl. A tutajos ksbb beszlt is errl a tallkozsrl, de Ib nem szlt r semmit. - Olyan tnd lett - mondta az reg desanyja. Igen, Ib sokat tndtt; a hrom varzsdi jutott eszbe, amit gyerekkorukban kaptak a cignyasszonytl. Kettt Krisztinknak adott belle: aranyhint volt az egyikben, aranyos lovakkal, szpsges ruhk a msikban. Nem hazudott a cignyasszony. Krisztinka mindezt megkapta Koppenhgban, az szmra beteljesedett a jslat. Ib csak fekete fldet tallt a maga dijban, „a legjobbat, amit kvnhat" - mondta a cignyasszony. De hiszen ez is igaz! A fekete fld a legjobb, amit kvnhat - most rtette csak meg a cignyasszony szavait. Fekete fld, egy sr stt mlye - vrhat, kvnhat-e jobbat?

Megint eltelt nhny esztend; nem sok, de Ib nagyon hossznak rezte. A herningi reg kocsmros nemsokra meghalt, s hamarosan kvette a felesge is. Minden jszgukat, sok ezer tallr vagyonukat a fiuk rklte. Igen, Krisztinka most mr igazn megkaphatta az aranyhintt meg a sok szp ruht.

A kvetkez kt hossz esztendben nem rkezett levl Krisztinktl. Amikor aztn vgre levelet rt az apjnak, bizony nem dicsekedett benne, se fnyes mddal, se boldog lettel. Szegny Krisztinka! Nem tudott bnni a pnzzel sem , sem az ura, sztfolyt a nagy vagyon a kezk kztt, nem volt lds rajta, mert nem tudtk megbecslni.

Megint kivirgzott a hangafves puszta, aztn jra sz lett, a h is leesett. Sok tlen t kavarta a szl a havat a Seis-puszta meg az Aasen-hegyht fltt, amelynek tvben Ib szelektl vdett hza llt. Egyik tavasszal, amikor kisttt a nap, Ib megint belehastott ekjvel a fldbe - elkezdte a szntst. Egyszer csak mintha kbe tdtt volna a csoroszlya, ki is fordtott a fldbl egy kemny, fekete grngyt. Ib flvette, rezte a slyn, hogy rcdarab; azon a sarkn, ahol az ekevas belevgott, szemkprztatan ragyogott. Megtisztogatta, s akkor ltta, hogy egy nehz, pognykorc arany karperecet fordtott ki a fldbl; si temetkezsi helyet trt fel az ekevasa, s legdrgbb kincst hozta napvilgra. Ib megmutatta a lelksznek, aki megmondta neki, milyen roppant rtk, amit tallt; Ib akkor a jrsbrhoz vitte az aranyat, aki nyomban hrt adott rla Koppenhgba, s azt tancsolta Ibnek, hogy maga vigye a drga holmit a fvrosba.

- A legjobbat talltad a fldben, amit csak tallhattl! - mondta neki a br. „A legjobbat - gondolta Ib -, amit csak kvnhattam. Megjsolta a cignyasszony. Ha ugyan valban ez a legjobb."

Ib Aarhusban hajra lt, s elindult Koppenhgba; valsgos vilgjr t volt ez a szmra, hiszen addig mg nem jrt messzebb Gudenaa tls partjnl. Megrkezett a fvrosba.

Az aranylelet rtkt rgtn kifizettk neki, sok pnzt kapott, hatszz dn tallrt. s Ib, az erdk lakja, elindult, hogy bejrja a lrms, sokadalmas vrost.

ppen azon az estn, amikor vissza akart indulni az aarhusi hajval, eltvedt a kanyargs utckon, ppen az ellenkez irnyba ment, mint amerre kellett volna. A sncok mentn a Vesterport utcba akart jutni, ahelyett a Knippel-hdra tvedt, s egyszer csak Christianshavenben tallta magt. Nyugat fel haladt, de nem azon az ton, amelyiken kellett volna. Elhagyott utckon jrt egy lelket se ltott sehol. Egy nyomorsgos kis hzbl egy aprcska leny lpett ki, s Ib tle akarta megtudakolni az utat. A kislny megllt, felnzett r, s keservesen felzokogott. Ib faggatni kezdte, mi baja: a kislny rthetetlen szavakat trdelt. Utcai lmpa al rtek, s a fny a kislny arcba hullott: Ibet klns rzs fogta el. Krisztinkt ltta maga eltt, hajszlra gy, ahogy gyermekkori arct rizte emlkeiben.

Belpett a kislnnyal a szegnyes hzba, flhaladt a keskeny, rozoga lpcsn, fl, egszen a tet al, egy lejts mennyezet kis padlsszobba jutott. Nehz leveg volt odabenn, lmpa sem gett: az egyik sarokbl keser shajtozs s akadoz llegzs hallatszott. Ib gyuft gyjtott, s odament az gyhoz: a lenyka anyja fekdt ott nagybetegen.

- Segthetek valamivel? - krdezte Ib. - A kislny vezetett ide, magam idegen vagyok a vrosban. Nincs szomszdja vagy valakije, akit idehvhatnk? - s flemelte az asszony fejt.

Krisztinka volt, a Seis-pusztai Krisztinka.

Odahaza Jyllandban mr vek ta nem emlegettk; senki sem akarta megzavarni vele Ib csndes lett. Klnben sem voltak j hrek, amik Krisztinkrl rkeztek; a nagy vagyon, amit a kocsmrosktl rkltek, elvette az ura jzan eszt, elbizakodott s vakmerv tette; lemondott biztos llsrl, fl esztendeig klorszgokban csavargott, amikor aztn hazarkezett, adssgot adssgra halmozott, s igen nagylbon lt. Egyre jobban vgtatott a kocsija, vgl aztn felborult. Mg vidm ivcimbori is azt mondtk rla, megrdemli a sorst, mert kt kzzel szrta a pnzt. Egy reggel aztn holtan talltk a palotakert rkban.

Krisztinka mr a hallt hordozta a szvben; legkisebbik gyermekt, akit mg jltben hordozott, s nyomorsgban hozott a vilgra, nhny hetes korban eltemette. S most maga is hallos betegen, elhagyatva fekdt az nsges kis padlsszobban. Nyomorsgt rgen, Seis-pusztai veiben jobban el tudta volna viselni, mint most, amikor hossz vekig knyelemben, ri mdban lt. Nagyobbik gyermeke, a kislny, aki Ibet felvezette hozz - t is Krisztinknak hvtk -, vele egytt hezett s nlklztt.

- Az aggaszt, hogy ha meghalok mi lesz a szegny gyermekemmel? - shajtotta. - Egymaga marad a vilgban.

Ib tallt egy kis gyertyacsonkot, meggyjtotta, s a pislog lng bevilgtotta a nyomorsgos szobt.

Elnzte a kislnyt, s a rgi Krisztinkra gondolt, a hajdani napokra; a gyermeket, akit nem is ismert, megszerette az anyjn keresztl. A haldokl nzte, nzte Ibet, s mind tgabbra nylt a szeme - megismerte vajon? Ib nem tudhatta meg soha, mert a szegny asszony rkre elnmult.


A Gudenaa-parti erdben, a Seis-puszta kzelben szrke kd lte meg a vidket; elvirgzott a hangaf, nyugati szelek szaggattk a srga lombot, s belepergettk a folyba, vagy messzire sodortk a pusztn, ahol a kis vlyogviskban most idegen emberek laktak; de az Aasen-hegyht alatt, reg fk oltalmban, biztosan llt a fehrre meszelt kis hz. J meleg volt a szobban, a kemencben pusztai tzeg gett; tavaszi napfny sugrzott a gyermek szembl, s a tavasz pacsirti szlaltak meg a gyermekajkon. let s der kltztt a hzba a kis Krisztinkval, aki most ott lt Ib lben: Ib volt a gondviselje halott apja s anyja helyett, akik gy tntek el mellle, mint az lomkp, mely gyermekek s felnttek szeme ell egyformn elillan. Ib jmdban, elgedettsgben lt a takaros kis hzban Krisztinkval, akinek anyja ott nyugodott a koppenhgai Szegnyek temetjben.

Ibnek pnze volt a ldafiban. Arannyal fizetett neki a fld, ahogy mondjk. s az v volt Krisztinka is.

 
::::::::::::::::::::::
MESE

::::::::::::::::::::::
Grimm:A hrom szerencsefia
::::::::::::::::::::::
Egyszer egy regember maga el hvta a hrom fit.- Vn vagyok mr - mondta -, rzem, kzeleg a hallom. Pnzem nincs, de azrt nem tvozom res kzzel a vilgbl. Egyiktknek hagyok egy kakast, a msik kap egy kaszt, a harmadik meg legyen ez a macska. Haszontalan jszgoknak ltszanak, de csak rajtatok ll, hogy szerencst csinljatok velk. Keressetek olyan orszgot, ahol az ilyesmit nem ismerik. Megltjtok, egykettre boldogultok velk.Az reg ezutn nemsokra meghalt. A testvrek illenden eltemettk, aztn a legidsebb azt mondta:- tnak indulok, megprblom, mire megyek a kakasommal. Szegnyek vagyunk, legalbb addig is kevesebb kenyr fogy a hznl, amg odajrok. Hna al vette az rksgt, s nekivgott vele a vilgnak. De brmerre ment, mindentt ismertk a kakast. A vrosokban ott lt a tornyok tetejn a szlkakas, csikorgott, s ide-oda forgott a szlben; a falvakban meg ton-tflen igazi, l kakasok kukorkoltak."No, szegny j desapm, te aztn eltalltad, hogyan csinljk a szerencst!" - gondolta magban a fi, mikor mr vagy a hetedik orszgot rtta, de mg csak gyet sem vetettek sehol a kakasra.Vgl elrt a tengerhez, nagy bjban hajra szllt, s eljutott egy tvoli szigetre.Alighogy a partra lpett, sszesereglett a vros apraja-nagyja, mozdulni se lehetett a kiktben; mutogattk egymsnak, mi van a fi hna alatt, s egyre azt krdeztk:- Mi az? Mi az?- Kakas - felelte a fi:- Ht az mire j? - faggattk tovbb.A fi ltta, hogy itt mg hrbl sem ismerik a kakast; killt ht a fvros piacnak a kells kzepre, s elkezdte magasztalni a jszgt.- Ide nzzetek! Ez aztn a nemes llat! Rubinpiros koronja van, s sarkantyt hord, mint egy vitz. Radsul az idjslshoz is rt. Hrma rikkant minden jjel, s jelenti, hny ra van; a harmadik rikkants utn flkel a nap. Ha pedig nappal szl, bizonyosak lehettek benne, hogy id vltozs lesz.mult-bmult a np, s fenn virrasztott egsz jjel, gy leste nagy gynyrsggel, hogyan jelenti harsny hangon a kakas kettkor, ngykor meg hatkor az idt. Mikor aztn a harmadik kakassz utn flkelt a nap, vge-hossza nem volt az ujjongsnak, csodlkozsnak, lelkesedsnek.- Meg kell szereznnk ezt a csodallatot! - mondtk.Kldttsget szerveztek, a fi elbe vonultak, s megkrdeztk, eladn-e a kakast, s ha igen, mennyirt.- Annyi aranyrt, amennyit egy szamr elvisz a htn - felelte a legny.- No, az igazn nem sok ilyen ritka kincsrt! - mondtk, s megadtk neki, amit krt.A kt kisebbik testvrnek leesett az lla, mikor a btyjuk belltott az udvarba arannyal megrakott szamarval.A kzps rgtn kijelentette:- n is tra kelek, htha aratok valamit a kaszmmal!Sok orszgot bejrt, de akrmerre jrt, mindentt ismertk mr a kaszt. Szegny finak kezdett felkopni az lla s hervadni a remnysge. Bnatban is hajra szllt, s is eljutott egy tvoli szigetre.A kiktben jl megnztk, mifle furcsa holmit cipel a htn, soha letkben nem lttak mg olyat; de hagytk, hadd menjen vele, amerre akar. A fi nekivgott a hatrnak. ppen nyr eleje volt, aratsid. Amerre csak nzett, mindentt tiszta bza ringott, simogatta az enyhe szl a bkol kalszokat."Ha mskppen nem boldogulok - gondolta a fi -, bellok aratmunksnak, legalbb megkeresem a kenyeremet."Mikor a bzamez vgre rt, olyasmit ltott, hogy elhlt tle. gykat vontattak a tbla szlre, tzrek srgtek-forogtak, parancsok harsantak, aztn egyszerre megdrdltek az gyk, s iszonyatos zenebonval okdni kezdtk a tzes golykat.A fi lesunyta a fejt, nehogy eltalljk, s egy goly levigye a kobakjt. Nzett jobbra, nzett balra, kereste az ellensget, de mert egy rva lelket nem ltott se kzel, se tvol a tzreken kvl, vgl is a kzelkbe vakodott, s egy fatrzs mgl odakiltott az egyik katonnak:- Mi az, koma, kitrt a hbor?- Dehogy trt! - bosszankodott a katona az ostoba krdsen. - Nem ltod, hogy aratunk?No, most mr a fi megrtette, hogy ez itt gy szoks: ha a gabona berik, gyval akarjk levgatni. Csak ht az ilyesmi elg bizonytalan dolog. Az egyik lvs magasabbra sikerlt a kelletnl, a msik meg szr helyett a kalszt tallta el, s gy sztszrta a magot, hogy mind krba ment. S radsul a nagy lrma!"Ha itt a fl orszg nem sket, ht senki!" - gondolta.Megvrta, mg tzsznet lett, akkor ellpett a fa mgl, megfente a kaszjt, bellt a tblba, s vgni kezdte a bzt.Dltek az arany rendek; a mi embernk csak gy vgta szpen a gabont, s kzben mosolygott a bajusza alatt, mert mire a harmadik rendet vgta, mr ott ttotta a szjt az egsz hadsereg a tbla szln. Messzirl fnyes hintkban, pomps paripkon jtt a vezrkar megszemllni, mi trtnik.Megfjtk a trombitkat, a fit tisztessggel odavezettk a tbornok el, s fltettk neki a krdst, eladja-e csodlatos szerszmt, s ha igen, mennyirt.- Egy j lrt meg annyi aranyrt, amennyit elbr - felelte a fi. Megadtk neki rmmel. Bezzeg csodlkoztak rajta otthon, amikor belltott a szerzemnyvel! Csak a legkisebb testvrnek fjt a szve: lm, a kt btyja mt gazdag, egyedl neki nincs semmije a macskjn kvl.- Nekem nincs itt tovbb maradsom - mondta -, nem eszem a ms kenyert, n is elindulok szerencst prblni!A btyjai marasztaltk, krleltk, ne menjen, maradjanak egytt, ami az egyik, az a msik is, megosztoznak testvriesen mindenen; de hiba, a legkisebbik fit csak nem lehetett jobb beltsra brni.- n sem a msbl akarok lni, hanem a sajt szerencsmet akarom megcsinlni.No, nem sok kiltsa volt r, az egyszer biztos! Orszgrl orszgra vndorolt, de mindentt annyi volt a macska, hogy mg az tflre is jutott bellk. Ha vrosba vitt az tja, ott stltak a tetkn; ha falun ment t, ott szunykltak a konyha kszbn; ha meg falu s vros kzt a szabad hatrban jrt, nem ott ltta ket egerszni a tarlkon?Vgl gy elbsult, hogy mr ltni sem akarta ezt a vilgot, legszvesebben kivndorolt volna belle a macskjval. Utoljra is lelt egy nagy kre a tengerparton, gondolta, beleveti a macskjt a hullmokba, aztn magt is elemszti bennk. Hanem aztn mgis jobbat eszelt ki: hajra szllt, addig utazott a tengeren, ameddig a haj vitte.Mikor kiktttek, nekiindult a vrosnak, htha tall valami munkt, amibl meglhet maga is meg a macskja is. Ide is, oda is bekopogtatott a boldogtalan, de mindentt elutastottk.- Flfogadni valakit? Ugyan, hogy kpzeled! rlnk, ha neknk magunknak marad egy falatka kenyr!Mikor mr vagy a hatodik helyen hallotta ugyanezt, s mindentt csak kedvetlen, savany arcokat ltott, mintha az egsz orszgot ecetbe mrtottk volna, nem llta meg tovbb, megkrdezte:- De ht mi bajotok van tulajdonkppen? Ltom a nagy hombrokrl, hogy bven teremhet gabontok, az utcitok tele vannak zletekkel, a hzaitok szpek, tgasak; csupa vidmsgnak kellene lennie, mgis olyan itt minden, mint egy temetsen. Mi bnt ht?- Az egerek! - jajdultak fel. - Tnkretesznek az egerek: megeszik a gabonnkat, megrgjk a btorunkat, alfrjk a hzainkat, mg a vgn odig merszkednek, hogy minket is meglnek. Nincs segtsg, megemszt mindnyjunkat az egrveszedelem!- Ht a kirlyotok mirt nem intzkedik? - krdezte a fi, s rkoppintott a macska orrra, mert a cirmos mr igen nyugtalankodott az egrszag miatt.- A kirlyunk! - legyintettek bsan. - Szegny kirlyunk egszen odavan, se nappala, se jjele; maholnap a sajt palotjbl is kikergetik az egerek.A fi megmutattatta magnak, merre visz az t a palotba, s jelentkezett a kirlynl a macskval.- Uram kirlyom, csak egy kegyet krek tled: engedd meg, hogy ma jszaka itt hljak az llatommal a palotdban, mgpedig abban a teremben, ahol a legtbb az egr!- Van az itt bven mindentt! - shajtotta a kirly. De azrt talltak mgis egy termet, ahol mg a szokottnl is tbb volt; oda bevittk a fi vacsorjt, s rzrtk az ajtt. Az udvar meg, ln a kirllyal, kivonult a szabad g al, mert meleg nyr volt, s ott mgsem hborgattk ket gy az egerek.A fi megvacsorzott, de a macsknak nem adott egy falatot sem, nehogy elverje az ht. Mikor jllakott, knyelmesen lefekdt, s tjra engedte a cirmost.Reggel jn az udvarmester, bekopogtat a fihoz, belp a terembe, s majd hanyatt vgdik a meglepetstl. A macska ott hever kzptt, a pocakja, mint a duda, krltte pedig tertve a padl dgltt egerekkel.Az udvarmester, ahogy maghoz trt, rohant a kirlyhoz eljsgolni, mit ltott. A kirly flsietett a palotba, s a tulajdon szemvel is megbizonyosodott a dologrl. Azt sem tudta, hov legyen rmben, meghzatta a harangokat, egsz orszgra szl nnepsget rendelt el, s rgtn meg akarta tenni a fit hercegnek.Hanem az elhrtotta a megtiszteltetst.- Nem kvnok n herceg lenni, haza akarok menni a falumba, de ha akarjtok, j pnzrt nlatok hagyom az egrlmet.- s mit krsz rte? - tudakolta a kirly.- Egy szvrt, megrakva annyi arannyal, amennyit elbr.- Ha csak ilyen cseklysg a szved vgya! - mondta a kirly, s azonnal kiadta a parancsot a kincstrnoknak: rakjk meg arannyal az orszg legersebb szvrt, s adjk a finak.gy ht a hrom testvr kzl jrt a legjobban, mert tudvalev, hogy az szvr mind a szamrnl, mind a lnl jobban brja a terhet.s ezzel vge is volna a mesnek, ha a macska ott nem maradt volna a kirlyi palotban. De ott maradt; igen jl rezte magt, s buzgn ldste az egereket. Csak egy baj volt: hogy a fi elfelejtette meghagyni az udvarmesternek, hogy az egerek mell vizet is adjanak m a macsknak!Mint mr mondtam, meleg nyr volt; a nagy munkban alaposan kimelegedett a cirmos, s ersen megszomjazott. Abbahagyta ht egy kicsit a vadszst, flszegte a fejt, s nagyot kiltott:- Nyau! Nyau!Nosza, megrettent a kirly, megrmlt az egsz udvari np; hanyatt-homlok kiszaladtak a palotbl. Kint aztn nyomban tancsot tartottak, meghnytk-vetettk, mit tegyenek, s vgl gy dntttek, kveteket kldenek a macskhoz, flszltjk, hagyja el a palott.- Az egereket megszoktuk mr - mondta az udvarmester -, inkbb emsszen meg az a veszedelem, mint hogy egy ilyen rettenetes szrnyeteg zsarnokoskodjk rajtunk!Igen m, de ki legyen a kvet? Nem akadt az egsz udvartartsban, aki nknt vllalkozott volna a kockzatos feladatra. Vgl sorsot hztak, s a sor a kirly fpohrnokra esett.- Se felesgem, se csaldom - mondta bsan a fpohrnok -, se asszony nem sirat, se gyerek nem jajgat utnam, ha odaveszek; szvesen flldozom letemet a te nyugalmadrt, uram kirlyom!Azzal kihzta magt s peckesen, gyszosan, mltsgteljesen, mint aki a hallba megy, flvonult a palotba. Ott tallta a macskt az egyik teremben, amint ppen egy egeret pofozott nagy mrgesen. Mlyen meghajolt eltte, s annak rendje s mdja szerint tadta neki a nagytancs zenett:A macska egy kukkot sem rtett az egszbl; csak azt ltta, hogy az ember nem hozott vizet; ht nagy keservesen rnyivkolt:- Nya-u! Nya-u!A fpohrnok soha letben nem hallott macskanyvogst; gy rtette, mintha az egrl flhborodva azt feleln az zenetre:- Vagy gy? Vagy gy?Iszonyan megijedt, kihtrlt az ajtn, aztn rohant le a kertbe a kirlyhoz, ahogy csak reg lbai brtk.- Uram kirlyom, nem akar kimenni! - rebegte.- Ht ha magtl nem megy, knyszerteni kell! - mondta kemny elsznssal a kirly.gykat vontattak szembe a palotval, kihirdettk az ostromllapotot, riadra fvattk a krtket, aztn kiadtk a parancsot a tmadsra. Eldrdltek az gyk, tzet fogott a tet, recsegve-ropogva gett a palota. A macska ijedten flelt fl a zenebonra, aztn mikor a tz addig a teremig harapdzott, amelyikben cirmossga ppen az egereket ldklte - se sz, se beszd, kiugrott az ablakon, s vilgg szaladt.Az ostrom pedig tovbb folyt, drgtek a sortzek, omlottak a falak, aztn mikor elrkezettnek ltszott r az id, a kirly parancsot adott a rohamra. A gyalogsg szuronyt szegezve benyomult a palotba, de bizony nem lelt benne mst, mint egy halom fstlt egeret meg a nagy semmit.

::::::::::::::::::::::

Zenegyjtemnyem

Friss!

Rengeteg zene

Enya szmai

J Wernertl


Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.