Andersen
Az rcdiszn
Messze Itliban, Firenze vrosban van egy kis mellkutca, gy emlkszem, Porta Rosa a neve. Ebben az utcban, egy zldsgesbd eltt, mvsziesen kidolgozott vzont szobor ll - disznt brzol. Kristlytiszta vz bugyog az llat szjbl, amelyet zldesfeketre mart az id, csak az orra fnylik, mintha ragyogra drzsltk volna; s ntudatlan ezt is cselekszi az a sok szz gyerek meg szegny ember, aki ivs kzben megmarkolja. Festeni val kp, ahogy a szpen formlt llatot tleli egy-egy flig meztelen, frts fej, szp ficska, s de ajkt a kibuggyan vzsugr al tartja.
A Firenzt jr idegen knnyen megtallhatja a vzont szobrot, akrmelyik koldus odavezeti, vagy megmondja az utat.
Tl volt, ks este; a hegyeket h fekdte meg, sttt a telihold, s ez Itliban annyi fnyt szr, mint a nap odafnn szakon, felhs idben. Taln mg tbbet is, mert itt maga a leveg vilgt s flemel, szakon meg szinte rnehezedik az emberre az g hideg, lmos mennyezete, s lenyomja a nyirkos fldre.
Firenzben, a hercegi palota kertjben, sszeborul rkzld bokrok stra alatt, ahol mg tlen is ezrvel nylnak a rzsk, naphosszat ldglt egy ficska; toprongyos s elhagyatott, de kpmsa lehetett volna Itlinak: olyan szp volt, olyan mosolygs arc, s mgis szvet sajdt. hen-szomjan ldglt ott, egy rzpnzt se ejtett az lbe senki, s estefel, amikor a kertet bezrtk, a kapus kikergette mg onnan is. A kisfi elbandukolt, de az Arno hdjn megllt, s tndve nzte a csillagokat, amelyek kzte s egy pomps mrvnyhd kztt rengedeztek a vz tkrn. Aztn elindult az rcdiszn fel, fl trdre ereszkedett eltte, tlelte az llat nyakt, s odatartotta szomjas szjt a csrgedez vzsugr al. A szobor krl saltalevelek hevertek meg nhny szem gesztenye; ez lett a vacsorja. Egy llek se jrt az utcn, a fi egyedl volt; fellt ht az rcdiszn htra, frts fejt rhajtotta az llat fejre, s szre sem vette, mr el is aludt.
Amikor jflt kongattak a tornyok, megmozdult a szobor; az alv fi tisztn hallotta minden szavt:
- Kapaszkodj belm, kisfi, aztn rajta, elvgtatunk! - Azzal leszkkent a talapzatrl, s mr vitte is a fit a htn - de csodlatos utazs volt! Kirtek egy trre, s ott a bronzt, amelyen a bronzherceg lovagol, flnyertett a kzeledtkre, az don vroshza tarka cmerpajzsai felragyogtak, mintha mgttk fny gylt volna ki; a hres Dvid-szobor meglendtette parittyjt, milyen klns volt a vilg jszaka! Az elrablott szabin nk rccsoportja is megelevenedett; a szabin nk rmlt sikoltsa flverte a gynyr tr ji csendjt.
Egy rkdsor alatt, ahol karnevl idejn a nemes urak gylekeztek, hirtelen megtorpant a vgtat llat.
- Most jbl fogzz belm! - szlt htra a kisfinak. - Kapaszkodj ersen, mert flmegynk a lpcsn.
A kisfi eddig mg egy szt sem ejtett, elvette a szavt a flelem meg az rm. Most egy hossz folyosra rtek, amit jl ismert a fi, mert jrt ott mr azeltt is. Pomps festmnyek sorakoztak egyms mellett a folyos falain, alattuk szobrok lltak, s olyan csodlatos fnyben szott minden, mintha vilgos nappal volna. De a legszebb mgiscsak az volt, amikor kitrult az egyik mellkterem ajtaja - itt is jrt mr a kisfi, de soha ilyen szpnek nem ltta, mint ezen a klns jszakn.
Szpsges hajadont pillantott meg a teremben; olyan volt, amilyennek a termszet meg a mrvny legnagyobb mestere meglmodta. Szp tagjai szinte megelevenedtek, delfinek szkdeltek krltte, szembl halhatatlansg fnye sugrzott. Mrvnyszobrok fehrlettek krltte, szp szl frfiak: az egyik a kardjt fente, a msik csoportban gladitorok birkztak a szpsg istennjnek kegyeirt.
A fi szemt elkprztatta a tndr ragyogs, a pompz sznek, a terem megpezsdl lete.
Micsoda ragyogs, mennyi szpsg teremrl teremre. Mennyi csodlatos kp! Egy szeld, szp Madonna-arcrl nyjas fny sugrzott. Az rcdiszn lassan lpkedett a sok gynyrsg kztt, hogy a kisfi mindent jl szemgyre vehessen. Az azt se tudta, merre nzzen, mit csodljon meg. A legjobban mgis egy festmny nygzte le, taln azrt, mert annyi boldog s vidm gyermek mosolygott le rla - egyszer, rgebben, mr integetett is nekik.
Sokan taln egykedven haladnak el a festmny eltt, pedig az a festszet s kltszet igazi kincse. Krisztust brzolja, amint leszll az alvilgba, de nem krhozott lelkek veszik krl, hanem pognyok. Ami a legmegkapbb rajta, a gyermekek arcn a pogny der, a bizonyossg, hogy k is a mennyek orszgba jutnak. Ketten mr tlelik egymst, egy ficska kinyjtja a kezt trsa fel, aki mlyebben ll, s magra mutat, mintha azt mondan neki: n a mennyek orszgba jutok! A felnttek szorongva, de remnyked arccal veszik krl Krisztust, nmelyikk alzatosan fejet hajt eltte.
Ezzel a kppel nem tudott betelni a rongyos ruhj gyermek. Az rcdiszn csndesen llt mellette, s egyszer csak mly shaj szakadt fl valahonnan: a pognyok kzl, vagy a megelevenedett szobor belsejbl? A kisfi mr nyjtotta a kezt a mosolyg gyermekek fel, de az rcdiszn a htra kapta, s kiszguldott vele, az oszlopos elcsarnokon keresztl.
- ldott lgy, te kedves llat! - mondta igaz hlval a kisfi, s megsimogatta a lpcsn lefel szguld rcdisznt.
- n tartozom hlval - felelte az eleven szobor. - rmet szereztem neked, de te meg rajtam segtettl, mert csak akkor hagyhatom el talapzatomat, akkor van erm a jrshoz, ha egy rtatlan szv gyermek l a htamra. Elmehetek akrhov, csak egy helyre nem: a templomba. De ha velem vagy, benzhetek a templom nyitott ajtajn. Maradj ht rajtam, mert ha leszllsz a htamrl, elhagy minden csepp erm, s olyan lettelenn vlok, mint amilyennek nappal ltsz.
- Nem hagylak el, kedves llat! - mondta a kisfi, s folytattk a szdt vgtt Firenze utcin, ki a vros egyik legszebb temploma eltti trre.
Flpattant a templom szrnyas kapuja, s a fnyben sz oltrrl kivetdtek a sugarak a stt jszakba.
A templom bal oldali hajjban egy sremlk llt; csodlatos fnyt rasztott, mintha csillagok koszorja fonn krl. A sremlket cmerpajzs dsztette kk alapon tzpirosan izz ltra. Galileinak, a nagy tudsnak srja volt az; az egyszer cmer sokatmond jelkp; az izz ltra a tudomnyt jelenti, mert a tuds tja tzes ltrn vezet a vgtelensgbe.
A jobb oldali hajban, a pomps sremlkeken mintha minden szobor letre kelt volna; itt Michelangelo llott, a nagy fest s szobrsz, amott a babrral koszorzott klt, Dante; mvszek, szellemrisok, Itlia rk bszkesgei. Csodlatos templom ez!
Mintha meglebbentek volna a mrvnyruhk redi, mintha a magas szoboralakok mg magasabbra emeltk volna a fejket; mintha a nptelen templomban felbgott volna az orgona.
A kisfi kinyjtotta karjt a fnyessg utn, de az rcdiszn hirtelen megfordult, s eliramodott vele. A fi ersen kapaszkodott, ftylt a szl a fle mellett, megcsikordult a templom szrnyas ajtaja - becsukta egy lthatatlan kz. Aztn hirtelen elsttedett eltte minden: Csps hideg trtette maghoz. Reggeli nap ragyogott a feje fltt, s ott lt, flig lecsszva, az rcdiszn htn, amely mozdulatlan llott talapzatn.
A szegny kisfit hirtelen ijedtsg szllta, meg: eszbe jutott az anyja, aki elz nap azrt kldte el hazulrl, hogy valahonnan pnzt kertsen. De a fi egy garast sem tudott szerezni, csak hsgt vihette haza. tlelte bcszul az rcdiszn nyakt, megcskolta kifnyesedett orrt, mg intett is neki, aztn befordult egy kis utcba, amely olyan szk volt, hogy legfljebb egy mlhs szamr frhetett el benne. Belpett egy hz vaspntos, nagy kapujn, flment a piszkos fal mellett kanyarg, keskeny lpcsn, amelynek korltjt egy ktl ptolta; rongyokkal teliaggatott, nyitott folyosra jutott, innen lpcs vezetett le az udvarra. Nagy kt llt odalenn, belle vastag drtok vezettek a hz minden emeletre, ezeken hztk a vizet; a favdrk egyms mellett himblztak, nyikorgott a kt kereke, egy-egy vdr megbillent a magasban, s vizt az udvar kvre loccsantotta. Most egy msik dledez lpcsn haladt flfel a kisfi, s kt matrzba tkztt, akik jkedven tncoltak lefel a lpcskn, majdnem fellktk a szegny gyereket. Nem ppen szp, de testes asszony lpkedett a nyomukban; ds, fekete haja volt a legfbb kessge.
- Mit hoztl? - krdezte a fitl, ahogy megpillantotta.
- Ne haragudj, anym! - krlelte a szegny fi. - Egyetlen, garast sem adtak. - Az anyja szoknyja utn kapott, mintha meg akarta volna engesztelni, de az besietett a szobba. Hogy a szoba milyen volt, nincs szvem lerni, csak azt a fles vasfazekat emltem meg, amelyben sznparazsat tartanak az olaszok, s annl melegszenek. Az asszony is efltt melengette fz kezt, s kzben nagyot tasztott knykvel a szegny kisfin. - Biztosan van pnzed, csak nem akarod ideadni! - kiltotta.
A fi srva fakadt, az asszony belergott, s a szegny gyermek hangosan feljajdult.
- Ha el nem hallgatsz, ketthastom a fejed! - rivallt r az asszony, s meglblta a parazsasfazekat. A fi rmlten felkiltott, s a fldre lapult; ebben a pillanatban lpett be a szomszdasszony a maga parazsasfazekval.
- Mit csinlsz ezzel a gyermekkel? - krdezte.
- Az n fiam! - feleselt az asszony. - Ha gy tetszik, megverhetem! - S megint meglblta a vasfazekat; a msik is flemelte a magt, hogy vdekezzk; a kt vasfazk sszekoccant, s az izz sznparzs ezerfel hullott bellk. A fi a nagy kavarodsban egy szempillants alatt az ajtnl termett, kisurrant a szobbl, s az udvaron t az utcra iramodott. Addig szaladt, mg kis tdeje brta, aztn lihegve megllt; ppen az eltt a templom eltt, amelynek szrnyas kapuja az jjel kitrult eltte. Most belpett. A templom ma is fnyrban szott: a kisfi letrdelt a jobb oldali haj els sremlke eltt, s karjra borulva zokogott. Jttek-mentek az emberek a templomban, a pap miszett az oltrnl, a gyermekkel nem trdtt senki, csak egy regember szeme akadt meg rajta, de aztn az is elment a tbbivel.
A szegny fit gy legyngtette az hsg meg a szomjsg, hogy mr-mr elallt; meghzdott a mrvnyemlk mellett egy falmlyedsben, s elnyomta az lom. Mr esteledett, amikor flriadt: valaki megrntotta a ruhjt. A szegny fi flnzett: az regember llott eltte.
- Beteg vagy? Hol laksz? Az egsz napot itt tlttted? - valsggal elrasztotta krdseivel. A fi mindenre vlaszolt. Az reg akkor magval vitte a kzeli mellkutca egyik kicsi hzba. Egy kesztyvarr mhelybe lptek be, ahol szorgalmasan varrogatott az regember felesge, egy kis fehr kutya meg - a szrt olyan rvidre nyrtk, hogy trzsasznlett rajta a bre - nyomban flugrott a helyrl, s a kisfi lbhoz telepedett.
- rtatlan lelkek vonzdnak egymshoz - mondta az asszony meghatottan, s szeretettel simogatta a kutyt meg a fit. Aztn enni-inni adtak a finak a jszv emberek, azt mondtk neki, hogy jszakra nluk maradhat, msnap majd az reg - Giuseppe ap - megkeresi az anyjt. Szegnyes kis gyba fektettk, de az is kirlyi pompa volt a finak, aki legtbbszr a puszta kvn hlt. desen aludt, s egsz jszaka a csodlatos kpekrl meg az rcdisznrl lmodott.
Giuseppe ap msnap reggel elindult megkeresni a fi anyjt; a szegny gyermek nem nagyon rlt neki, mert tudta, mi lesz a vge: visszaviszik az anyjhoz. Srt keservesen, cskolgatta a kis fehr kutyt, s az asszony szomoran blogatott.
Mit vgzett Giuseppe ap? Hosszasan tancskozott felesgvel; az megint csak blogatott, s gyngden maghoz vonta a fit. - Gynyr gyermek! - mondta. - Derk kesztykszt vlhat belle, amilyen te voltl. Nzd, milyen finomak, hajlkonyak az ujjai. Az isten is kesztyksztnek teremtette.
Ottmaradt ht a kisfi a hzban, s maga az asszony tantgatta a mestersgre. J teleket kapott, mlyen aludt, s lassan kivirult spadt kis arca. Mr jkedven jtszott Bellissimval - gy hvtk a fehr szr kiskutyt -, ingerkedett is vele, de az asszony ezrt megfenyegette, mg meg is szidta. A fi ezt nagyon a szvre vette, elgondolkodva ldglt kis kamrjban, az asszony pedig kiment az utcra.
A mhelyben brket szrtottak, az ablakon nehz vasrcs sttlett, s a fi lmatlanul hnykoldott az gyon. Egyre csak az rcdisznt ltta maga eltt a sttben. Hirtelen mintha patk dobajt hallotta volna az utcrl. Az ablakhoz ugrott, de mr nem ltott semmit. Pedig bizonyos, hogy az rcdiszn vgtatott arra.
- Segtsd el az rnak a festkes ldjt! - kldte az asszony msnap reggel szomszdjuk, a fest utn, aki egy lda festkkel meg egy sszegngylt nagy vszonnal haladt el a hzuk eltt. A fi elvette a ldt a festtl, s utna indult; a kptr kapujn lptek be, s ugyanazon a lpcsn haladtak flfel, amelyen akkor jjel az rcdiszn vgtatott fl a fival. Mint ismerseit, nzte a szobrokat, kpeket, a gynyr mrvnyistennt, meg a Madonna csodlatos sznekben tndkl arct.
A nagy kpnl lltak meg, a pognyok kz leszll Krisztus kpe eltt, amelyrl gyermekarcok des mosolya sugrzott; a szegny fi is mosolygott, mert most is a mennyorszgban rezte magt.
- Jl van, hazamehetsz! - kldte a fest, mert a gyermek mg akkor is ott llt, amikor mr elrendezte festllvnyt.
- Megnzhetnm, hogyan fest? - krdezte flnken a fi. - Hogyan keni r a festket a fehr vszonra?
- Mg nem festek - felelte az, s fekete krtt vett el. Sebesen jrt a keze, mregette a nagy kpet, s br mg csak egy halvny vonal sttlett a vsznon, mr ott lebegett rajta Krisztus, mint a festmnyen.
- No, most mr eredj haza! - mondta vgl a fest, s a fi lehorgadt fejjel hazament, lelt az asztalhoz, s tanulta tovbb a kesztyvarrst.
Gondolatai egsz nap a kptrban kalandoztak, s minduntalan megszrta az ujjt, gyetlenl dolgozott, de a kiskutyt nem bosszantotta.
Beesteledett, s akkor vette szre, hogy vletlenl nyitva maradt a hz kapuja - kiosont rajta. A kutya utna iramodott s kvette, de a fi nem vette szre. Egyszer csak flvakkantott mgtte, mintha figyelmeztetn: "n is itt vagyok, nem ltod?" A szegny fi magtl a htfej srknytl se ijedt volna meg annyira, mint most Bellissimtl. Tl van, s a kutya az utcn, ltzetlenl, ahogy az reg asszonysg szokta mondani. Mert Bellissima tlidben csak egy rszabott kis brnybr zekben lphetett az utcra. A kis zekt pntlikk meg csengettyk dsztettk, s piros szalaggal lehetett tktni a kutya nyakn meg hasn. Amikor tli napokon stlni ment az asszonysggal, olyan volt ebben az ltzetben, mint egy kis kecskegida. Most ht Bellissima kint volt az utcn, egy szl ruha nlkl. Nagy baj lesz ebbl! Egy csapsra eltnt minden brndkp; a fi arra haladtban megcskolta az rcdisznt, aztn a karjra kapta a hidegtl reszket kiskutyt, s futott vele, ahogy csak a lba brta.
- H, mit viszel olyan sietve? - kiltott r kt rendr, akiket Bellissima hevesen megugatott. - Hol loptad ezt a szp kutyt? - krdeztk, s nyomban el is vettk tle.
- Adjk vissza! - kiltotta ktsgbeesetten a szegny fi.
- Ha nem loptad, akkor megmondhatod otthon, hogy jjjenek rte az rszobra! - Azzal megmondtk, hol az rszoba, s magukkal vittk Bellissimt. Nagy bajban volt a szegny fi! Mit tegyen? Az Arnba vesse magt, vagy menjen haza, s valljon be mindent? - Akkor agyontnek! - gondolta rmlten. - Ht ssenek! - sznta el magt. - Akkor legalbb meghalok, s tallkozom a Madonnval meg Krisztussal. - s hazaindult, elkszlve r, hogy agyontik.
A kaput zrva tallta, a kopogtatt nem rte fl, az utcn meg egy llek se jrt, de tallt egy nagy kvet s azzal verte meg a kaput.
- Ki az? - kiltottk bellrl.
- n vagyok! - felelte szepegve a fi. - Bellissima megszktt. Nyissanak kaput, s verjenek agyon!
Nagy ijedelem tmadt odabenn, klnsen az asszonysg vette a szvre Bellissima szkst, s rgtn a falra esett a tekintete, ahol a kis brnybr zeke szokott lgni. Most is ott lgott.
- Bellissima az rszobn! - kiltott fel rmlten. - Te haszontalan! Mivel csaltad ki a hideg utcra? Megfagy szegnyke! Az a gynge kis llat a durva katonk kztt.
Giuseppe apnak nyomban el kellett mennie az rszobra. Az asszonysg jajveszkelt, a fi srt, odagylt a hznp, ott termett a fest is, trdei kz fogta a gyermeket, s aprra elmondatott vele mindent. A fi beszlt az rcdisznrl; beszlt a kptrrl, de a fest nem sokat rtett belle. Vigasztalta a fit, csillaptotta az asszonysgot, de azt ugyan hiba, csak akkor nyugodott meg, amikor Giuseppe ap hazahozta az rszobt jrt Bellissimt. Lett erre nagy rm; a fest megsimogatta a fit, s vigaszul egy csom kis kpet adott neki.
Milyen pomps rajzok voltak azok, milyen mulatsgos fejek! A fi az rcdisznt is viszontltta kztk, olyan volt, mint a valsgban. Nhny vons letre keltette a papron, mg egy hz is ltszott mgtte.
- , aki rajzolni, festeni tud! Maga kr tudja varzsolni az egsz vilgot! Msnap, amint egy pillanatra magra maradt; fogta az irnt, s az egyik kp htra megprblta lerajzolni a kedves szobrot, az rcdisznt. s hiszitek vagy sem: sikerlt is neki! Egy kicsit ferdn llt ugyan, s az egyik combja tlsgosan vastag lett, a msik meg igen vkony, de azrt mindenki rismerhetett, s a fi boldogan szemllgette. Azt mindjrt rezte, hogy az irnt nem gy fogja a kezben, ahogy kellene, de msnap mr j rcdisznt rajzolt az els mell, s ez mr sokkal klnb volt; a harmadik aztn mr pompsan sikerlt, akrki megismerhette.
De a kesztyvarrs bizony nem valami jl ment; megrendelk is gyren lltottak be hozzjuk. Az rcdiszn megtantotta a fit, hogy mindent, de mindent paprra lehet varzsolni, s egsz Firenze vrosa kpesknyv annak, aki lapozni tud benne. Egyik szp tern ll egy karcs oszlop, s azon az igazsg mrleget emel, bekttt szem istennje; ez is paprra kerlt, s a kesztykszt kis inasa vetette paprra. Egy nap aztn, amikor Bellissima odaszkkent a fihoz, az egy pillanatig elgondolkodott, aztn rkiltott: - Maradj veszteg! Ha nem mozdulsz, nagyon szp leszel, s belekerlsz a kpgyjtemnyembe. - De Bellissimt, gy ltszik, nem kecsegtette ez az gret, mert nem akart nyugodtan lni, izgett-mozgott, s a fi vgl is megktzte a fejt meg a farkt. A kiskutya nysztett, ficnkolt, s a madzaggal majdnem megfojtotta magt. Akkor lpett be az asszonysg.
- Te elvetemlt klyk! Te szegny kis llat! - csak ennyit tudott mondani. Eltasztotta a fit, sszevissza verte, s kikergette hzbl a hltlan ingyenlt, az elvetemlt, istentelen gazfickt. Aztn rborult flig megfojtott kutyjra, s srva cskolgatta.
ppen akkor igyekezett felfel a lpcsn a fest, amikor a fi szomoran bandukolt lefel. s ez a pillanat fordulpontja ennek a trtnetnek.
Esztendk mltak el; egyik vben killtst rendeztek Firenzben. A legtbb ltogat kt egyms mellett fgg festmny krl tolongott. A kisebbik kp egy vidm arc fit brzolt, aki buzgn rajzolta modelljt, a kopaszra nyrt fehr kutyt, amely sehogy sem akart nyugton lni, s ezrt fejt meg farkt madzaggal prblta rgzteni kis festje. A kp olyan valsgos volt s olyan eleven, hogy mindenkit elragadott. Azt beszltk, hogy egy fiatal firenzei festette, akit kicsi korban az utcn talltak; egy reg kesztykszt hzaspr vette gondjaiba, s senki sem tantotta rajzolni. Egy hres fest fedezte fl, amikor elkergettk a hzbl, ppen az asszonysg kedves kutyjnak a megktzse miatt.
Hrneves fest lett a kesztykszt kis inasbl, erre vallott ez a kp is, s mg inkbb a nagyobbik: ezen csak egy alak volt, egy rongyos ruhj, frts fej gyermek, aki a vzont rcdiszn nyakt tlelve desen aludt az utcn. A templom nyitott ajtajn t fny szrdtt ki, s rvetdtt halvny, szp arcra. Gynyr festmny volt szles aranykeretben, s egyik sarkban fekete szalagos, gyszftyolos babrkoszor fggtt, mert abban az esztendben halt meg a fiatal fest.
|