|
|
Andersen
ten egy hvelybl
Egy zldborshvelyben t borsszem ldglt egyms mellett; zldek voltak, a hvely is zld, azt hittk ht, hogy zld az egsz vilg, s nem csoda, hogy azt hittk. Ntt a hvely, s vele nttek a borsszemek, mert ennek ez a rendje. Odakinn sttt a nap, melengette a borshvelyt; es permetezett, az ttetszv tette; kellemes volt az let odabenn, nappal vilgos, jjel stt, ahogy rendjn val. A borsszemek egyre jobban nttek, gmblydtek, s egyre srbben dugtk ssze a fejket, tanakodtak, mit kellene tennik.
- Nem vesztegelhetnk itt az idk vgig! - ebben mindnyjan megegyeztek. - Mg utbb megkemnyednk a ttlensgtl. Odakinn is kell lennie valaminek, s azt j volna megismerni!
Napok teltek, hetek szlltak, a borsszemek lassan megsrgultak, srga lett krlttk a hvely is.
- Megsrgult az egsz vilg! - llaptottk meg a borsszemek, s a maguk szempontjbl igazuk is volt.
Egyszerre fldrengs tmadt: leszaktottk a hvelyt, emberi kzbe kerlt, aztn egy ruhazsebbe, ms borshvelyek trsasgba.
- Mindjrt kinylik elttnk a vilg! - mondtk feszlt vrakozssal a borsszemek.
- n arra vagyok kvncsi, melyiknk viszi a legtbbre! - mondta az egyik borsszem, a legkisebbik. - No, hamarosan elvlik!
- Lesz, ami lesz! - kiltotta nagy vitzen a legnagyobbik.
- Ropp! - flpattant a hvely, s az t borsszem kigurult a napstses vilgba. Egy kisfi tenyern fekdtek; a kisfi azt mondta, hogy a borsszemek ppen a jtk puskjba valk, s az egyik szemet mindjrt bele is dugta a puskacsbe, s kiltte.
- Rplk a nagyvilgba! Fogjon meg, aki tud! - kiltotta rptben a borsszem, s azzal eltnt a tbbiek szeme ell.
- n meg se llok a napig! - mondta a msodik. - Az a legszebb borshvely, pp nekem val.
s is eltnt.
- Mi alszunk tovbb, akrhov jutunk! - mondta a harmadik meg a negyedik, a kt lomszuszk. Azzal lustn lepottyanttak a fldre, de a sorsukat nem kerlhettk el: k is a puskacsbe jutottak. - Azrt is mi visszk a legtbbre! - kiltottk.
- Lesz, ami lesz! - kiltotta az tdik. t is kilttk, de nem jutott messzire: a padlsablak korhadt deszkjnak csapdott, s onnan egy hasadkba gurult, szlhordta fld s lgy moha kz. A moha sszeborult fltte, s a borsszem ott fekdt, elrejtve emberi szem ell. De a termszet nem feledkezett meg rla.
- Lesz, ami lesz!
Odabenn a kis padlsszobban egy szegny asszony lakott; abbl ldeglt, hogy eljrt klyhkat tisztogatni meg ft frszelni, a hzaknl a munka nehezt elvgezni, mert ers asszony volt s szorgalmas, mgis szegny, mint a templom egere; szkcskn lt egyetlen lenyval, aki flig gyermek volt mg, trkeny, gynge teremts, s most nagybeteg: egy ll esztendeje nyomta mr az gyat.
- Elmegy a kishga utn! - mondta magban szomoran a szegny asszony. - Csak kt gyermekem volt, mgis nehezen gyztem, a jisten is megsokallta, s maghoz vette az egyiket, hogy osztozzk velem a gondban. Br meghagyn nekem ezt az egyet, hanem gy ltszik, nem akarja a kt testvrt elvlasztani, s most maghoz veszi ezt is.
De a nagybeteg lenyka nem kvette kishgt. Trelmesen fekdt naphosszat, mg anyja munkban volt.
Kitavaszodott; a szegny asszony egy reggel ppen munkba indult; aranyos sugrkve hullt a padlsszobba, s a beteg lenyka kitekintett a kis ablakon. - Mi lehet az a kis zld nvny odakinn az ablak eltt? Hogy hajladoz a szlben! Az anyja odalpett a padlsablakhoz, s kinyitotta.
- No nzd csak! Egy borsszem hajtott ki a csatornban! Ugyan hogy kerlhetett ide a magasba? Ltod, ez a te kertecskd, elgynyrkdhetsz benne.
s kzelebb hzta a beteg lny gyt az ablakhoz, hogy lthassa a bors zsenge kis bokrt, aztn munkba ment.
- gy rzem, desanym, hogy meggygyulok! - fogadta este a lnya. - Olyan jlesett ma a betz napsugr! Elnztem, hogyan ersdik a kis borsbokor, s n is ersebbnek reztem magamat. Nemsokra flkelek, s kimegyek a verfnyre.
- Adja isten! - shajtotta az anyja, de nem remlte, hogy gy lesz. Hanem azrt letztt egy kis kart a bors mell, amely j ervel s bizakodssal tlttte el szegny beteg gyermekt. Egy fonallal hozz is ktzte a karhoz meg az ablakdeszkhoz, nehogy letrje a szl, s hogy ha majd hossz indt nvel, megkapaszkodhassk. A bors kis bokra ntt is kedvre, zsenge indi rcsavarodtak a karra meg a fonalra.
- Nzd, mr virgot nyitott! - kiltott fel rvendezve egy reggel a szegny asszony, s most mr az szvben is ledni kezdett a remnysg, hogy meggygyul a lenya; az utbbi idben lnkebben beszlgetett a kis beteg, gy megersdtt, hogy mr magtl fel tudott lni az gyban, s felragyogott a szeme, ha rnzett kicsi kertjre, amely egyetlen borsszembl sarjadt ki. Egy ht mlva flkelt egy rcskra. Boldogan ldglt a meleg napstsben; a padlsablak nyitva llt, s eltte dn hajladozott fehr pillangvirgaival a borsbokor. A lenyka flbe hajolt, s szeretettel megsimogatta. nnepnek rezte ezt a napot.
De lssuk, mire vitte a tbbi borsszem!
Az els, aki olyan bszkn rplt ki a nagyvilgba s azt kiltotta: „Fogjon meg, aki tud!" - az ereszcsatornba pattant, s ott mindjrt flcsippentette egy galamb. Ott fekdt ht a galamb begyben, mint Jns a cethal gyomrban.
A kt lomszuszk se vitte tbbre, ket is galambok nyeltk le, igaz, gy is hasznltak valamit a vilgnak.
A negyedik, amelyik egyenest a napba tartott, csak a lefolycsatornig jutott; hetekig zott a szennyes vzben, s jkorra flpuffadt.
- Milyen szp kvr leszek! - ujjongott. - Azt hiszem, sztrepedek a vgn, s ennl tbbre egy borsszem se viheti! ten voltunk egy hvelyben, de mindnyjunk kztt n vagyok a legrdemesebb.
A lefolycsatorna rmormolta, hogy igaza van.
A padlsszoba ablakban ragyog szem, fiatal lny llt, arcn az egszsg de pirossga; vgigsimogatta a borsbokor valamennyi kis levelt, virgt, nem gyztt gynyrkdni benne.
- n a magam borsszemt tbbre becslm - mondta az ereszcsatorna, s alighanem neki volt igaza.
| |
|
|
::::::::::::::::::::::
FELHVS!
A hirdetseket trlm,
lgyszi NE HIRDESS a chatben!
Ksznm!
::::::::::::::::::::::
|
::::::::::::::::::::::
|
MESE
|
|
|
|
|