|
|
Andersen
Az urasg meg a kertsze
reg udvarhz ll egy nagy vros hatrban, vastag fal, csipkzett bstyj, tornyos udvarhz.
Itt tanyzott nyridn egy gazdag, nemes urasg: valamennyi birtoka kzl ezt szerette legjobban, mert kvlrl gynyrsg volt a szemnek, bell pedig bartsgos s knyelmes. Kapuja fltt a nemesr kbe vsett cmere bszklkedett, a cmert meg az erklyeket rzsaindk fontk krl, s az udvarhz eltt pzsitsznyeg zldellt, fehr virg galagonya, vrs csipkerzsa pompzott a kzepn, s nemcsak az veghzban, de az egsz kertben klns, ritka virgok nyltak.
Volt az urasgnak egy szorgalmas kertsze; rm volt vgigmenni a virggyak kztt, a gymlcssn, a vetemnyeskerten. A kert egyik sarkban meghagyott a kertsz egy darabkt az udvarhz vszzados parkjbl: nhny reg puszpngbokrot, amelyet piramis formjra nyesett. Mgttk kt hatalmas, vn fa llt, majdnem egszen csupaszon, s aki rjuk nzett, az els pillanatban azt hihette, hogy egy szlroham nagy szalmacsomkkal hordta tele gaikat. Minden szalmacsom egy-egy madrfszek volt.
Lrms hollk meg varjak npes serege lt itt idtlen idk ta, valsgos madrfalu volt a kt fa, a madarak voltak itt az urasgok, a fldesurak, a birtok si s igazi gazdi. Az emberekkel deskeveset trdtek, de eltrtk az alacsonyan jr teremtmnyeket, br puskjuk sokszor drgtt a cserjsben; ilyenkor a madarak rmlt krogssal rppentek fl fszkkrl.
A kertsz nemegyszer mondta urnak, hogy a vn fkat ki kellene dnteni, mert csak elcsftjk a szp kertet, s a krnyk akkor a lrms madaraktl is megszabadulna. Hanem az urasg nem akarta bntani a kt reg ft, se a madarakat, hiszen mgiscsak a hajdani idk hrmondi voltak, sajnlta kipuszttani ket.
- Az a kt fa a madarak rksge, maradjon ht az vk, j Larsenem! Elg dolgod van gyis! A te gondod a virgoskert, az veghz, a gymlcss meg a vetemnyes!
Larsen, a kertsz, szorgalommal elltta minden dolgt, gonddal s szeretettel polta a fkat, a virgokat, meg is dicsrte az urasg, de azt se hallgatta el eltte, hogy bartainl nemegyszer pomps gymlcsket evett, csodlatos virgokat ltott, jobbakat s szebbeket, mint amilyenek az kertjben teremnek. Elszomorodott a kertsz, hiszen a legjobbat akarta, s a legjobbat cselekedte. Derk ember volt s hsges szolgja urnak.
Egy napon maghoz hvatta az urasg, s elmondta neki, hogy elz nap az egyik elkel bartja asztalnl ismeretlen fajtj almt s krtt evett, olyan jzt s b nedvt, hogy a vendgek nem tudtak betelni vele. Bizonyosan klorszgi fajtk voltak, de ha az ghajlat engedi, j lenne meghonostani. A hzigazda csak annyit tudott, hogy a vros legels gymlcskereskedjtl vettk. Megkrte ht az urasg a kertszt, lovagoljon be a vrosba, s tudakolja meg attl a kereskedtl, honnan hozatta a gymlcst, s rendeljen oltvnyt belle.
A kertsz jl ismerte a kereskedt, ppen annak szokta eladni az urasg felesleges gymlcst. Belovagolt ht a vrosba, s megkrdezte tle, honnan val az a ritka fajtj alma s krte.
- De hiszen ppen tled vettem! Az urasg kertjben termett! - mondta a keresked, s megmutatta az almt meg a krtt.
A kertsz nyomban rismert. Megrlt a kertsz; sietett urhoz, s elmondta neki, hogy a pomps alma meg krte a tulajdon kertjben terem.
Nem hitte az urasg.
- Lehetetlen az, Larsen! Igazolja rsban az a keresked, akkor elhiszem. A kertsz hamarosan meghozta az rst.
- Klns! - mondta elgondolkozva az urasg.
Attl fogva az urasg mindennap pomps krtt meg almt halmoztatott fel hatalmas tlakban az asztaln - tulajdon kertje gymlcseit, a flsleget meg vkaszm kldte kzeli s tvoli bartainak, mg klorszgba is. Sok rme telt benne, br arrl se feledkezett meg, hogy az a nyr s az elz nagyon kedvezett a gymlcsnek, s az egsz orszgban j terms volt.
Telt-mlt az id. Az urasg egy nap ebdre volt hivatalos a kirlyi udvarba. Msnap megint maghoz rendelte a kertszt. A felsg asztalnl olyan pomps z veghzi dinnyt evett, amilyet az kertsze sohasem kldtt az asztalra.
- Menj el az udvari kertszhez, j Larsen, s krj tle nhny magot abbl a csodlatos fajtj dinnybl!
- De hiszen az udvari kertsz tlnk kapta a dinnyemagot! - mondta mosolyogva a kertsz.
- Akkor mg pompsabb zv nevelte - felelte az urasg. - Mindegyik kitn volt!
- gy ht bszke lehetek! - mondta a kertsz. - Meg kell mondanom urasgodnak, hogy az udvari kertsznek ebben az esztendben nincs szerencsje a dinnyvel; amikor ltta, milyen pompsak a mieink, s megzlelte, felvitetett hrmat a palotba.
- Tl sokat tartasz magadrl, j Larsen, ha azt hiszed, hogy azok a dinnyk a mi kertnkbl valk.
- Bizonyos vagyok benne, uram - mondta a kertsz. Elment az udvari kertszhez, s rst krt tle, hogy a pomps dinnye az veghzukbl kerlt a kirly asztalra.
mult az r, hitt a szemnek. Elbeszlte mindenkinek a histrit, az rst is megmutatta. Attl fogva dinnyemagvaibl is kldzgetett messze fldre, ajndkba, ppgy, mint alma- s krteoltvnyaibl.
Hre rkezett nemsokra, hogy megeredtek, pomps gymlcst teremnek, s az urasg birtokrl neveztk el a fajtkat, olvasta is az urasg a birtoka nevt angolul, nmetl, franciul.
Ezt nem is lmodta volna rgebben.
- Csak Larsen ne bzza el magt tlsgosan - mondta az urasg.
A kertsz nem bzta el magt, de nem akart addig meghalni, amg nem ismerik el az orszg egyik legjobb kertsznek. Minden esztendben megprblkozott valami kerti nvny nemestsvel, s ez sikerlt is neki, de ura nemegyszer a szemre vetette, hogy az els nemestse, a krte meg az alma volt a legjobb, a ksbbi fajtk messze mgttk maradnak. A dinnye is zamatos, de amit a kirly asztalnl evett, egszen ms z volt. J az eper is, de nem klnb, mint ami a tbbi birtokos kertjben terem. Amikor aztn egyik vben pudvs lett a retek, msrl se beszlt az urasg, mint arrl; a kertsz tbbi keze munkjt nem is emlegette.
Szinte jlesett az urasgnak, ha azt mondhatta:
- Ez az esztend nem hozott j termst, kedves Larsenem! - Valsggal boldogg tette, ha a szemre vethette: - Ez az esztend nem volt szerencss!
A kertsz hetente tbbszr gynyren elrendezett virgcsokrokat vitt fel a szobkba, olyan gyesen vlogatta ssze a virgokat, hogy szinte j sznekben ragyogtak fel.
- J zlsed van, Larsen - dicsrte meg az r. - Ezt az adomnyt azonban Istentl kaptad, nem a te rdemed.
Egy nap a kertsz nagy kristlytlat lltott a szoba asztalra; a tlban vzirzsalevl libegett, rajta egy hossz szr, ragyog, kk virg nyugodott, akkora, mint egy napraforg.
- Indiai ltusz! - kiltott fel az urasg, amikor megltta.
Sohasem ltott mg ilyen virgot. Napfnybe lltotta, este meg a lmpa fnykrbe, gy gynyrkdtt benne. Aki csak ltta, pomps s ritka virgnak nevezte, igen, ezt mondta az orszg legelkelbb ifj dmja is, a kirlykisasszony, aki nemcsak szp, de okos s jszv teremts is volt.
Az urasg szerencsjnek tartotta, hogy a virgot tnyjthatta neki, s a virg felkerlt a kirlyi palotba.
Ment az urasg a kertjbe, hogy maga is szaktson egy szlat a klns virgbl, de nem tallt tbbet. Hvatta a kertszt, s megkrdezte, hol n a pomps kk ltuszvirg.
- A kertben hiba kerestem - mondta. - Vgigjrtam a virgoskertet, mg az veghzban is voltam, de nem lttam sehol.
- Nem is ott n - felelte a kertsz. - Kznsges virg az, a vetemnyeskertben szedtem. s milyen szp! Olyan, mint egy virgz kaktusz, pedig csak az articska virga.
- Ezt elbb is megmondhattad volna! - mrgeldtt az urasg. - Azt hittem, valami ritka, idegen virg. Nevetsgess tettl a kirlykisasszony eltt! megltta nlam a virgot, s megtetszett neki, nem ismerte, pedig nagyon jrtas a termszetrajzban, de ht konyhanvnyekkel nem foglalkozott. Hogy is juthatott eszedbe, Larsen, hogy felhozz a szobmba ilyen kznsges virgot? Most majd kinevet a kirlykisasszony.
S a pomps kk virgot, amely a konyhakertben nylott, kivitette a szobjbl az urasg, azt mondta, nem oda val, aztn bocsnatot krt a kirlykisasszonytl, mentegetztt, hogy a kznsges virgot a kertsz vitte a szobjba, nem tudta, mifajta lehet.
- Igazsgtalan a kertszvel - mondta a kirlykisasszony. - Megmutatott neknk egy pompz, szp virgot, amire eddig gyet se vetettnk, felfedezte szmunkra a szpsget ott, ahol mi sohasem kerestk volna. Megkrem az udvari kertszt, hogy amg az articska virgzik, mindennap hozzon fel ilyen virgot a szobmba.
gy is tett.
Az urasg lezent a kertsznek, hogy vigyen fel hozz mg egy szlat a kk virgbl.
- Tulajdonkppen egszen csinos - mondta. - Legalbbis rdekes! s megdicsrte a kertszt.
„Ezt szereti Larsen - gondolta magban. - Elknyeztetett s hi ember." sszel rettent erej vihar dhngtt; egy jszaka mg vadabbul tombolt, s a kert zugban gykerestl kicsavarta az vszzados fkat - az urasg bnatra s a kertsz rmre. A fszkket vesztett hollk, varjak rmlt ricsaja mg a vihar vltst is tlharsogta. Szrnyukkal verdestk az udvarhz ablakait, mintha az embereket akartk volna segtsgl hvni.
- Most rlhetsz, Larsen! - mondta az urasg. - A vihar kidnttte a fkat, s a madarak az erdbe kltznek. gy mr hrmondja se maradt a hajdani idknek, nincs, ami emlkeztessen rjuk. Szomor dolog ez!
A kertsz nem szlt semmit, de mr azon gondolkozott, amit rgta forgatott az eszben: gy akarta kihasznlni a pomps, napsttte helyet, hogy az a kert dsze s az urasg szemnek rme legyen.
A kidlt farisok sszetrtk a piramis alakra nyesett puszpngbokrokat is. Azok helybe erdei s mezei virgok sr sznyegt ltette a kertsz.
Ms kertsznek eszbe se jutott volna ilyen egyszer nvnyeket ltetni az urasg pomps s gazdag kertjbe. Az egyiket napos helyre ltette, a msikat rnykba, ahogy a nvny szerette. Nagy gonddal polgatta a kertnek azt a zugt, s gynyren pompzott az ezerfle virg.
A jtlandi borka sznvel s formjval az itliai ciprusra emlkeztetett; a fnyes level, szrs krisztustvis tlen-nyron zldellt, gynyrsg volt a szemnek. Eltte tbbfle fajtj pfrny; nmelyik olyan volt, mint egy aprcska plma, a msik, mintha oltalmazja lett volna annak a trkeny, szp nvnynek, amit vnuszhajnak neveznek. Itt virgzott a mostoha nvny is, a bojtorjn, olyan dn s szpen, hogy beleillett volna egy csokorba. A bojtorjn a szraz talajt szerette; a mlyebb helyeken, a nedvesebb fldben kertisska zldellt - az sem dsznvny, de olyan festi s szp, magas szrval, hatalmas leveleivel! Egyms alatt sorakoz, srga virgaival itt hajladozott a karhosszsg krfarkkr, egyenest a mezrl plntlta t a kertsz. Szagosmge, pitypang, erdei gyngyvirg, tndrkonty, hromlevel madrsska tarka srje pompzott a kert sarkban. Csodlatos ltvny volt.
Legell alacsony franciafldi krtefk drtra fesztett gai alkottak svnyt; kaptak elg napfnyt, gondos polst, s hamarosan olyan nagy s b nedv gymlcst teremtek, mint hazjukban.
A kt lombtalan reg fa helyre hossz zszlrudat tztt Larsen, rajta Dnia zszlja lobogott, mellette mg egy pzna magaslott, amelyet nyr- s szidn koml zld indi s illatos virgpamatai bortottak el, tlen azonban si szoks szerint zabkvt ktztt r a kertsz, hadd legyen az g madarainak boldog karcsonyi lakomjuk.
- A j Larsen rzelgs lett reg napjaira - mondta kertszrl az urasg. - De hsges s derk ember.
jvkor egy fvrosi kpesjsgban kzltek egy kpet: a rgi udvarhz kertjnek zugt brzolta, ahol a zszlrd mellett az g madarainak volt tertett asztala. Aki a kpet ltta, azt mondta, hogy szp gondolat volt az si szokst feleleventeni.
- Ha ez a Larsen csinl valamit, mindjrt sztkrtlik. Szerencss ember! Vgl mg bszknek kell lennem, hogy az n kertszem! - mondta az urasg irigyen. Eszbe se jutott, hogy a kertsz szorgalmas s becsletes munkjval szerezte a hrnevt.
Eddig a trtnet a kertszrl meg az urasgrl. Gondolkozz el rajta!
| |
|
|
::::::::::::::::::::::
FELHVS!
A hirdetseket trlm,
lgyszi NE HIRDESS a chatben!
Ksznm!
::::::::::::::::::::::
|
::::::::::::::::::::::
|
MESE
|
|
|
|
|